HEROn jäsenillä on tilaisuus vaikuttaa ja ehdottaa sopivaa Lukukummia vuodelle 2026!

HEROn jäsenet saavat Jäsenkyselyyn vastaamalla mahdollisuuden vaikuttaa toimintaamme ja voivat ehdottaa sopivaa Lukukummia vuodelle 2026.  Liitä ehdotukseen perustelut, miksi henkilö sopisi HEROn Lukukummiksi. Jäsenkyselyssä voit antaa myös palautetta tämän vuoden toiminnastamme sekä esittää toiveita vuodelle 2026. Jäsenkyselyyn voi vastata 31.10.2025 asti. Jäsenkyselyyn voi osallistua:

Jäsenkyselyyn osallistuneiden kesken arvotaan yksi (1) HEROn Sankaritarinoita -kirja!

Mikä on Lukukummi?

HEROn Lukukummi on kunnianimitys julkisuuden henkilölle, joka omalla innostavalla asenteellaan tai työllään edistää ja tukee lukemista.  HEROn Lukukummi toimii hyväntekeväisyyspohjalta kunniatehtävässään. Lue lisää: HEROn Lukukummi

Miten Lukukummi valitaan?

HEROn Lukukummi 2026 -prosessi etenee seuraavalla tavalla:

Mitä Lukukummi tekee 2026?

HEROn Lukukummin kanssa sovitaan vuoden tehtävät ja niistä ilmoitetaan erikseen. HEROn Lukukummi osallistuu ainakin yhteen HEROn järjestämään tapahtumaan.

Tietoa aikaisemmista Lukukummeista

HEROn vuoden 2025 Lukukummina toimii kirjailija ja @tarinannuppuja -sometileistä tuttu Ulla Onerva. Aiemmat HEROn Lukukummit ovat: